HAAGSCHE COURANT Zaterdag 28 September 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS VIJFTIG JAREN „DIE HAGHE” V ’I O m nauw samen e Verplichte opgave van banden van motorvoertuigen TALRIJKE ONGEVALLEN TENGEVOLGE VAN DE DUISTERNIS Opbouwdienst en Werk verruiming werken wrvrvWfvvrrw' Het Waltman snelheidscontrole-apparaat weer gebruik bij de politie Het verbod van fotografeeren Terugblik op een roemrijke periode VIERDE BLAD BUSLIJN P KOSTWINNERSVERGOEDING P.T.T. onder oorlogsinvloed '*,'W x Engelsche bommen in Noord-Brabant DIEVEN WILDEN VLEESCH ZONDER BON GRAAF VAN BYLANDT IN ZIJN OMGANG MET DE DIEREN DE OUDE 3 CENTS ZEGEL MET OPDRUK ONVOLDOEND AFGESCHERMDE RIJWIELEN Kerkhof op den Grebbeberg wordt niet verplaatst Vermoedelijk iemand verdronken in het water van den Zuidbuitensingel Wijziging route TAXI VEROORZAAKT TRAM- STAGNATIE VIJFTIEN OVERTREDERS VAN HET UITGAANSVERBOD Petroleum voor verlichting Rijksdienst voor de werk verruiming Leeuwen en tijgers waren voor hem zoo mak als katten No. 17685 I Schimmelpenningh) Geen vrije verkoop toegelaten de (3) van Ook teekenaars en kunstschilders mogen geen militaire objecten vastleggen over de Opbrengst over eerste zeven maanden van 1940 met ƒ1.785.395 gedaald Artikel 7. Deze beschikking treedt in werking op den dag hater afkondiging. Varken uit een hok gestolen Een bewoner van de Emmastraat bezit een paar mooie varkens, welke gemest worden in een hok ergens aan het einde van de Laan van Meerder- voort. In den afgeloopen nacht nu hebben dieven, begunstigd door de duisternis, het hok geforceerd en één van de var kens, een exemplaar van ruim 70 kg, na het eerst gedood te hebben, ont vreemd. Bloedsporen wijzen aan, in welke rich.iug de dieven het beest hebben weggcsleept. de laar Artikel 6. het Gisteravond zijn 10 wielrijders ge verbaliseerd, omdat zij hun rijwielen onvoldoend of in het geheel niet ver duisterd hadden. In 7 gevallen is het rijwiel door de politie in beslag genomen, omdat het euvel niet ter plaatse kon worden ver holpen. Door het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie worden, ter vervanging van de bestaande post zegels van 5 cent en hooger, uitgegeven postzegels van 3 cent met opdruk. Het 3 cents zegel met guilloche- en waarde- opdruk. (Polygoon) POLITIE VERZOEKT INLICHTINGEN OMTRENT AANRIJDING Op Donderdag 26 September j.I. Van zeer goed ingelichte zijde wordt aan „De Standaard” medegedeeld, dat er vooralsnog geen sprake van is om het militaire kerkhof op den Grebbe berg te verplaatsen. Naar men aan het blad verklaarde, zijn er destijds weliswaar voorloopige besprekingen gevoerd daar het kerk hof aan een zeer drukken verkeersweg is gelegen, doch deze besprekingen hebben geen resultaat gehad. Artikel 1. Deze beschikking verstaat onder ban den motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden, vliegtuigbanden (zoowel binnen- als buitenbanden). Voorschotten Brandstoffenbijslag Het hoofd van de afdeeling Militaire Zaken der gemeente-secretarie van ’s Gravenhage brengt ter kennis van belanghebbenden dat, in afwachting van een nader te ontwerpen regeling inzake de verstrekking van een brand stoffenbijslag in de komende winter maanden, aan de in deze gemeente wonende verwanten van dienstplich tigen aan wie kostwinnersvergoeding wordt uitbetaald gebaseerd op geno ten steun of loon in werkverschaffing, een voorschot op de kostwinnersver goeding zal worden verstrekt ten be drage van 5.75 voor zoover het steun bedrag of het loon in werkverschaf fing minder dan 18 per week be droeg. Zij, die meenen voor bedoeld voor schot in aanmerking te komen, kun nen zich, voor de uitbetaling daarvan, aanmelden op Maandag 30 Seotem- ber 1940 des morgens tusschen 9 en 12 uur aan de afdeeling Militaire Za ken, Copernicusstraat 159, alhier. Artikel 4. Een ieder is verplicht op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor rubber de hem toebehoorende banden te verkoopen aan daartoe door dien directeur aan te wijzen personen of instanties. De directeur stelt hier voor telkens de prijzen vast. kwam min of meer buiten gebruik, toen in onze stad eenige jaren geleden de maximumsneuheid werd opgeheven. Het instrument heeft zijn weg gevon den door het geheele land, terwijl het ook buiten onze grenzen bij tal van po litiecorpsen werd en wordt gebruikt. Gistermiddag heeft de ontwerper van het contróle-apparaat, de hoofdinspec teur J. M. Waltman, op ’t hoofdbureau van politie aan enkele corpsleden de werking van den kijker verklaard. Het gebruik van het optische instru ment voor de snelheidscontrole heeft dit voordeel, dat slechts één man be hoeft te worden ingeschakeld, terwijl bij andere z.g. autovallen, minstens twee, zelfs drie man noodig zijn. De methode van één man met een De totale opbrengsten der P.T.T. over Juli 1940 hebben bedragen ƒ5.509.645, d.i. 935.944 minder dan in de over eenkomstige maand van 1939. Het to taal over de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg 42.846.635, of wel 1.785.395 minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Dit is dus de financieele tol, welke het P.T.T.-bedrijf aan den oorlog en zijn gevolgen heeft moeten betalen. Het lag in de lijn der verwachtingen, dat P.T.T. in belangrijke mate den weerslag zou ondervinden van de ver- keersontwrichting enz. gedurende den oorlog en de eerste weken daarna. Het „Verordeningenblad” van heden (nr. 29) bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende het beheer van banden.’ Deze beschikking (nr. 157) luidt als volgt Gisteravond en vannacht was het wel bijzonder duister in onze stad. Tengevolge daarvan zijn talrijke ongevallen gebeurd. Vooral de singels en grachten zijn zeer gevaarlijk. Men vreest, dat de 67-jarige bewoner van de Delftschelaan J.T., gisteravond het slachtoffer van de duisternis is ge worden. Hij is n.l. gisteravond uitge gaan en niet meer teruggekeerd. Men vermoedt, dat de man om streeks 10 uur in het water aan den Zuid Buitensingel is geraakt ter hoog te van de Gerard Doustraat. De politie heeft den geheelen nacht en een groot gedeelte van den ochtend gedregd, maar zonder resultaat. Ook in andere gedeelten van de stad zijn gisteravond personen, door de duisternis misleid, te water geraakt. Zoo raakten 2 onbekend gebleven burgers in het water van de Prinses- segracht. Andere burgers wisten de drenkelingen door handreiking op het droge te brengen. Op eigen gelegen heid zijn zij naar huis gegaan. Een 40-jarige bewoner van Regentesselaan geraakte gisteravond door de duisternis en ook al omdat hij onder invloed van sterken drank verkeerde, in het water aan den Zuid Buitensingel. Een paar passeerende surveilleeren- de agenten hoorden geplons in het water en snelden te hulp. Zij wisten den man door handreiking uit het natte element te halen en trans porteerden hem naar zijn woning. Op den hoek van de Groote Markt straat en de Luthersche Burgwal is gisteravond even voor 10 uur de 59- jarige G.W.W.C. van H., wonende aan de Groenesteynstraat, door de duister nis misleid, zoodanig met zijn fiets te gen den trottoirband opgereden, dat hij een zware hersenschudding be kwam. De man is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen. Ongeveer terzelfder tijd is in de Vlierboomstraat de 28-jarige voetgan ger M.M.K., wonende te Monster, ge struikeld, waarbij hij zijn linkerbeen brak. Ook dit slachtoffer van de duis ternis is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Zooals reeds gemeld, zijn bij verorde ning van den Rijkscommissaris, maxi mumsnelheden vastgesteld voor het motorrijtuigenverkeer, t.w. 40 k.m. in de bebouwde kommen en voor de niet bebouwde kommen 80 k.m. voor perso nenverkeer en 60 k.m. voor alle andere vervoer, behoudens enkele uitzonderin gen. Ter naleving van deze verordening zijn aan de speciale verkeersbrigade van de Haagsche politie, bepaalde in structies verstrekt en wordt het perso neel o.m. onderlegd in het gebruik van het optisch instrument voor snelheids controle van auto’s, ontworpen door den politiedeskundige J. M. Waltman en dr. J. F. Sirks. Dit apparaat werd reeds een 10 jaar geleden bij het corps ingevoerd, doch Artikel 2. Alle houders van banden zijn ver plicht op vordering van den directeur van het Rijksbureau voor rubber aan dezen binnen 21 dagen na het in wer king treden van deze beschikking en overeenkomstig de daartoe door dezen vast te stellen voorschriften opgave te doen van de in hun bezit zijnde banden. Met ingang van Dinsdag 1 October wordt de route van, buslijn P gewij zigd. Het gedeelte over de .Laan van Eik en Duinen en Mient vervalt en de lijn wordt doorgetrokken over den Loosduinscheweg tot aan de Thor- beckelaan. Het eindpunt komt in de Thorbecke- laan nabij den Loosduinscheweg. De halten in de Laan van Eik en Duinen voor beide richtingen worden verplaatst naar den Loosduinscheweg. De dienstregeling blijft dezelfde; de bussen vertrekken van de Thorbecke- laan op de uren, vastgesteld voor ver trek van de Appelstraat. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DEN OPBOUWDIENST In de cantine van het detachement Op- 'bouwdienst in de Sumatrastraat alhier, werd Donderdag jj. de eerste ontspan ningsavond georganiseerd, op initiatief van mevr. Hiddink, meer bekend als de „Haagsche soldatenmoeder”. Een der hoogtepunten was dit keer het optreden van den illusionist Roel de Vries, die zijn verschillende goochelkun sten op smakelijke wijze aan het publiek wist te presenteeren, dat niet karig was met zijn bijval. De verdere avond werd gevuld met smalfilm en onderlinge wed strijden, waarvoor nog een aantal prijzen beschikbaar was. gesteld, Versperringsballons afgeschioten Een Engelsch vliegtuig heeft gistei- avond in de gemeente Rijsbergen (Noord-Brabant) nabij het landgoed „Bigtelaar”, eenige bommen afgewoi> pen, welke echter niet tot ontploffing kwamen. Nederland kreeg nog ander Engelsch luchtbezoek in den vorm van eenige losgeslagen versperringsballons. In de omgeving van Leeuwarden vernielde de kabel een hoogspanningskabel. La ter werd de ballon afgeschoten. Gisteravond om kwart over 6 heeft voortsdeDuitscheluchtdoelartillerie een Engelschen versperringsballon, welke uit Zuidwestelijke richting over den grooten IJ-polder te Amsterdam kwam aandrijven, onder vuur genomen. Het <evaarte stortte brandend neer. Op Donderdag 26 September j.I. des namiddags omstreeks 9 uur 45 minuten had op den Westduinweg alhier, nabij de van Foreeststraat een aanrijding plaats tusschen een voetganger en een wielrij der, tengevolge waarvan de voetganger lichamelijk letsel bekwam. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst C verzoekt den onbe kend gebleven wielrijder zich voor het geven van inlichtingen te willen melden aan zijn bureau Javastraat 18. alhier. In de Hofwijckstraat brak gistermiddag de achteras van een taxi, juist op de tram rails. De kraanwagen van de politie moest er aan te pas komen om de auto te verwij deren van de rails en weg te sleepen. Gedurende 20 minuten moest het tram- <exke« omgelegd -wordeo, Door de politie zijn gisteravond na 10 uur in totaal 15 overtreders van het uitgaansverbod gearresteerd. Het waren 12 mannen en 3 vrouwen. Zij hebben allen tot 4 uur op ver scheidene politiebureaux vertoefd, waarna zij met een procesverbaal naar huis werden gezonden. stophorloge, welke de snelheid contro leert over een weggedeelte, waarbij hij het voorbijrijden van de auto langs het begin- of eindpunt op eenigen afstand waarneemt, is wel een van de minst zuivere Het idee, om een bepaald gedeelte van een weg, ten behoeve van snel- heidsmeting van een auto, in een in strument vast te leggen, is naar voren gekomen, door te bedenken, dat de auto, van voren of van achteren op een bepaalden afstand gezien, steeds ook onder een bepaalden hoek gezien wordt. ;'Het omgekeerdè dus van de meest bekende afstandsmeting, aange zien hier de basis der meting bij het doel is, doch wat in dit geval geen be letsel vormt, omdat die basis zich naar den waarnemer verplaatst en deze de lengte daarvan kan opmeten. Van te voren stond reeds vast, dat een goede kijker daarbij noodzakelijk was, aangezien de waarnemingen op verschillende, verafgelegen afstanden, moesten plaats hebben. De waarnemin gen zelf zijn na eenige oefening geen beletsel om deze te laten uitvoeren door een eenvoudig man; immers deze, de politieman op straat, is aangewezen om het toestel in de praktijk te behandelen. Steeds heeft dit bij de uitwerking van het toestel op den voorgrond gestaan en natuurlijk in de eerste plaats het ver- eischte, om het instrument zoo te con- strueeren, dat de uitkomsten voor alle gevallen met de grootste nauwkeurig heid vastgelegd konden worden. De Waltmankijker, welke behalve hier te lande gepatenteerd is in Duitschland en Frankrijk, heeft na tal van proefnemingen, bewezen aan de hoogste eischen te voldoen. Hij kan ook bij avond gebezigd worden. Naar wij vernemen, zullen binnen kort de agenten van de verkeersbrigade practisch met het instrument gaan werken. Op de foto: Hoofdinspecteur Waltman (links) geeft theorie in het gebruik van het door hem ontworpen apparaat. Contact-officier op de provinciale bureaux In aansluiting op de persberichten, waarin melding werd gemaakt van de nauwe samenwerking tusschen den Opbouwdienst en den Rijksdienst voor de Werkverruiming, kan thans worden gemeld, dat het in het voornemen ligt, om ten bureele van de hoofden van de inspecties van den Rijksdienst voor de Werkverruiming in de provincies, voor onbepaalden tijd een officier te werk te stellen. De taak van dezen oficier zal o.a. zijn volgens aanwijzing van het hoofd van de inspectie een actief aandeel te nemen in de voorbereidingen, enz. van werkobjecten, welke voor den Opbouw- dienst in aanmerking komen en door het verstrekken van gegevens en het houden van voordrachten, de belang stelling van het personeel van den Opbouwdienst te wekken voor de groote belangen van een intensieve be oefening van landbouw, boschbouw, tuinbouw, landaanwinning, ontwate ring, kortom allen arbeid, welke erop is gericht om de baten van den grond zoo hoog mogelijk op te voeren. Speciale petroleumzegels worden uitgegeven Het Rijksbureau voor aardoliepro ducten (sectie petroleum) te ’s-Graven- hage wordt overstroomd met aanvra gen voor petroleum voor verlichting. In verband hiermede deelt het Rijks bureau het volgende mede: Alleen voor hen, die op geen enkele andere wijze hun woning kunnen ver lichten zullen speciale petroleumzegels beschikbaar worden gesteld. Deze ze gels zullen in de eerste veertien dagen van de maand October onder de recht hebbenden worden verdeeld. Zij kun nen dus uitsluitend worden gebruikt voor de aanschaffing van petroleum, welke voor huishoudelijke verlichting bestemd is. Het Rijksbureau voor aardoliepro ducten verwacht, dat thans de belang hebbenden voldoende zijn ingelicht. Indien men zijn huis ook zonder petroleum kan verlichten, doet men goed niet meer aan petroleum te den ken. Men helpt aldus anderen en voor komt onnoodigen arbeid bij het Rijks bureau. Het heden verschenen. „Verordenin genblad” bevat o.m. een beschikking van den secretaris-generaal van het departement voor Sociale' Zaken, waarbij een reorganisatie wórdt door gevoerd in de leiding van den Rijks dienst voor de werkverruiming. Deze leiding zal voortaan driehoofdig zijn; een lid zal de algemeene en financieele leiding voeren, een tweede lid de cul- tuur-technische, terwijl het derde lid de leiding zal voeren van de zaken van civiel-technischen aard. Wij hebben gisteren het overlijden gemeld van W. C. L. A. graaf van Bylandt, directeur van den Dierentuin. Zijn heengaan beteekent niet alleen een groot verlies voor hen, die onder hem stonden, maar ook voor de dieren. De dieren, zij vulden zijn leven, hij kon er mee omgaan als geen tweede en het is niet te veel gezegd als we beweren, dat hij ook het leven der dieren vulde. De chef van de afdee ling Diergaarde, de heer L. W. van Dalen, heeft ons hedenmorgen het een en ander verteld over den omgang van graaf van Bylandt met zijn beesten, ’s Morgens om half negen maakte hij, gekleed in een lichte regenjas, een tocht door den tuin. Zijn zakken vol met lekkers. Wij konden aan het ge luid, dat de dieren maakten, hooren, waar de directeur zich bevond. Als de tijgers hem zagen naderen of zijn stem hoorden, begonnen ze over den grond te rollen en te miauwen en ze hielden daarmee niet op, voordat hjj ze even gestreeld en toegesproken had. Graaf van Bylandt behoefde het niet te probeer en achteloos langs Jopie, den oerang-oetang, te loopen. Jopie begon dan te rollen over den grond van kwaadheid en ging vreeselijk te keer en mijnheer van Bylandt moest, of hij wilde of niet, op zijn schreden terug- keeren om Jopie aan te halen. Wan neer hij naderde, stonden de drie be ren, moeder, kind en vader, recht overeind, zwaaiend met him koppen. Zelfs de zebra, een bijzonder schuw dier, keek op den tijd, dat de direc teur zijn ronde maakte, reikhalzend naar hem uit. Ook de wolven vroegen voortdurend zijn aandacht. Bij de wilde hyena ging hij dikwijls het hok in om een kluifje te brengen. Het dier ging dan als een razende te keer, zoo blij was het. Eens was het alsof het bloed in mijn aderen stil stond. De directeur stond midden tus schen twee tijgers. Hun zware pooten rustten op zijn schouders. Het was een levensgevaarlijke houding, want als de dieren hem maar een schrammetje hadden gegeven, zoodat hij bloedde, zouden ze hem zeker verscheurd heb ben. Dan komt immers hun instinct weer boven. Men vergete niet, dat het geen gedresseerde dieren waren. Toen ik hem wees op zijn zeer gevaarlijke positie, zei hij lachend: Och, dat is toch niets, zij zijn zoo lief als katten. Wanneer mijhheer van Bylandt bij de olifanten Aïda en Betsy was, wist ik dat in mijn kantoortje. Ik kon dat namelijk hooren aan de manier van trompetten. Volkomen rustig stapte de directeur de kooi binnen, waarin twee leeuwen aan het vechten waren. Slechts gewapend met zijn korten stok. Hij haalde de dieren uit elkaar alsof het twee vechtende kleine bengels wa ren en wees ze ieder naar een hoek van de kooi te gaan. Slaan met zijn stok deed hij natuurlijk nooit. Zijn stelregel was: alle dieren houd je tot vriend als je goed met ze omgaat. Een dier wordt niet valsch geboren, het wordt valsch gemaakt. Eenigen tijd geleden kregen wij een Sumatra- tijger, die gevangen was in een loop- kooi. Alleen al als hij een mensch hoorde naderen, ging het dier als een krank zinnige te keer, sprong tegen de tra lies op en maakte een vreeselijk la waai. Mijnheer van Bylandt ging iede- ren dag even het beest toespreken en na eenigen tijd was de tijger zoo ge willig als een poes voor hem. Voor zijn personeel was hii een uiterst rechtvaardig vader, die soms heel streng kon wezen, voor de dieren had hij veel meer weg van een zachtaar dige moeder. Zijn ideaal was var zijn dierenpark een zuiver wetenschappelijke instelling te maken, waar men van de dieren kon leeuen, dus niet een kijkspel, een gelegenheid tot amusement. Hjj hoopte dit ideaal te verwezenlijken in een Dierenpark in de Boschjes van Poot, waar de dieren in een betrekkelijke vrijheid zouden kunnen leven. De teekeningen hiervoor zijn reeds gereed. Maar of het plan thans ver wezenlijkt kan worden, blijft natuur lijk een open vraag. Artikel 5. (1) Hij die niet of niet ten volle voldoet aan een verplichting, als be doeld in de artikelen 2, 3 en 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. (2) De volgens het* eerste lid straf baar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Met het opsporen van de in dit artikel strafbaar gestelde feiten belast de bij tiewet 1939 ambtenaren. Bovendien wordt een nieuwe para graaf ingevoegd, luidende„Hij, die niet tot de Duitsche Weermacht. „Waffen-S.S.” of „Ordnungspolizei” behoort, mag in terreinen, die door den Weermachtsbevelhebber in Nederland tot beveiligingsgebied verklaard en door waarschuwingsborden als zooda nig kenbaar gemaakt zijn, geen foto grafie- of filmgerei bjj zich dragen, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen Weermachtsbevelheb ber in Nederland afgegeven bewijs, dat hij daartoe gerechtigd is.” Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging, dat is dus op heden. De directeur van het Rijksbureau voor rubber is bevoegd nadere regelen te stellen ter bevordering van een goede uitvoering van deze beschikking. Artikel 3. (1) ' Het is verboden zonder vergun ning van den directeur van het Rijks bureau voor rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van ban den te verrichten. (2) Dit verbod geldt niet 1) ten aanzien van het gebruiken van op rij- en voertuigen of onder deden daarvan gemonteerde banden, voor zoover deze rij- en voertuigen worden gebruikt voor het doel, waar voor zij zijn bestemd 2) voor het verrichten van hande lingen, die op grond van een ingevolge de rubberbeschikking 1939 no. 2 (Nederlandsche Staatscourant 1939, no. 253) verleende vergunning geschieden. Het heden verschenen „Verordenin genblad” no. 29 bevat een verordening (no. 156), welke op enkele punten een aanvulling is van de in het „Verorde ningenblad” van 24 Juni j.I. versche nen verordening (no. 25) van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende maat regelen' op het gebied van berichtge ving, fotografeeren en filmen. Hlierbij wordt bepaald, dat par. 9 van genoemde verordening als volgt moet worden gelezen „Hij, die niet tot de Duitsche Weer macht, „Waffen-S.S.” of „Ordnungs polizei” behoort, mag geen fotografieën of films maken van inrichtingen en ma terieel van de Duitsche Weermacht, „WaffenrS.S.” of„Ordnungspolizei”, als mede van leden van de Duitsche Weer macht, „Waffen-S.S.” of „Ordnungs polizei”, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen Weermachts bevelhebber af gegeven bewijs, dat hij daartoe gerechtigd is. Op portret-opna- men van leden van de Duitsche Weer macht „Waffen-.S.S.” of „Ordnungs polizei”, welke met hun toestemming gemaakt zijn, heeft dit verbod geen betrekking. Iedere andere uitbeelding, in het bij zonder het maken van teekeningen of schilderingen, wordt met het maken van fotografieën of films gelijkge steld.” zijn of krachtens de distribu- aangewezen opsporings- Op Maandag 30 September a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de histori sche vereeniging „Die Haghe”, welke haar doel in het eerste artikel van haar statutenheeft omschreven met de woor den: „de Geschiedenis van ’s-Gravenha- ge te kennen en te doen kennen. Dit laatste zal zij trachten te bereiken door het uitgeven van geschriften en, zoo noo dig, door het houden van lezingen en voordrachten”, in de directiekamer van het Gemeentemuseum aan den Korte Vij verberg werd opgericht, op initiatief van Pater Hageraats. Op deze gedenkwaardige bijeenkomst waren onder voorzitterschap van den toenmaligen archivaris en direc teur van het Gemeentemuseum A. J. Ser- vaas van Royen, de heeren R. Krul, J. C. van der Meulen, mr. J. B. J. N. ridder de van der Schueren en pater P. Zwart aan wezig. Het spreekt vanzelf, dat de thans als werkend voorzitter aan de vereeniging verbonden heer dr. H. E. van Gelder in de afgeloopen weken vele verzoeken om een interview ontving Om aan deze aan vragen te voldoen, werd onder zijn leiding één dezer dagen in het Gemeentemuseum een persconferentie gehouden, welke de eenvoudigste oplossing bood om de be langstellende Nederlandsche pers tevre den te stellen. Zooals dr. H. E. van Gelder ons daarbij mededeelde lag het oorspronkelijk in de bedoeling van het bestuur van ,,Die Haghe” om met een feestvergadering, een voorstelling in den Stadsschouwburg en een buitengewone boekuitgave de oprich ting van de vereeniging te vieren. Door de verschillende tijdsomstandigheden kon den echter al deze plannen niet worden verwezenlijkt en kon slechts een te hou den toespraak door den voorzitter als arti kel van zijn hand onder het opschrift „Een woord tot de leden” in het thans eerder verschenen „Jaarboek” worden opgeno men In dit stuk wijst de schrijver op de cultureele beteekenis van „Die Haghe”, door het wekken van een historisch be wustzijn, en aangezien men in allies met het kleine moet beginnen van een nationaal besef, voor onze stad en voor het geheele Nederlandsche volk en op daden, waarmede zij het werk van hi voorgangster, de van 1851 tot 1878 be staande „Vereeniging tot beoefening van de Geschiedenis der stad ’s-Gravenhage”, waaraan wij èn de stichting van het Ge meentemuseum èn die van de Historische Topografische Atlas èn die van de Histo rische Gemeentebibliotheek te danken hebben, heeft voortgezet. „Die Haghe” volgde met het uitgeven van geschriften het voorbeeld van haar voorgangster, wel ke, ondanks het feit, dat zij slechts 19 trouwe leden telde, die haar bestaan met 417 vergaderingen bevestigden, twee bun dels zeer interessante opstellen deed ver schijnen. Behalve het gebruikelijke .Jaarboek”, dat vooral door den redac teur Theo Morren in ruimeren geest werd opgezet, verscheen namelijk door toedoen van Die Haghe” een atlas van ’s-Graven hage met zeldzame teekeningen en platen, welke deel uitmaakten van een serie, wel ke de vereeniging in 1920 aan het Haag sche Gemeente-archief ten- geschenke gaf. Voorts werd door subsidie of medewerk- king van „Die Haghe’ de uitgave van ver scheidene boeken mogelijk gemaakt, b.v.: het werk van J. Smit „den Haag in den Geuzentijd”, van J. Vermaas de „Geschie denis van Scheveningen”, van een door den heer Pabon tot stand gebrachte bron nenpublicatie ,,de Haagsche Hofboeken”, van dr. H. E. van Gelderen artikelen over den Haag in het tijdschrift „Buiten” on der den naam „Slopend herboren Ne derland” enz. Voorts verscheen in 1897 een „Jaarboek” over het geslacht Huy gens, waarmede, in combinatie met een in het Gemeentemuseum gehouden ten toonstelling Constantijn, zijn voor- en na geslacht, evenals zoo vele andere figuren uit onze roemrijke Haagsche geschiedenis werden geëerd. Want „Die Haghe” herin nerde ons aan de verplichte dankbaarheid tegenover de „Erflaters onzer Bescha ving” met het plaatsen van gedenkstee- nerr voor Simon Stevin, voor het Drie manschap van 1813: Hogendorp, van der Duyn van Maasdam en van Limburg Sti- rum; voor Bosboom en mevrouw Bos boom Toussaint; met vergaderingen en voordrachten aan staatsliedenkunste naars, dichters en geleerden gewijd en met haar artikelen in het „jaarboek” overbekende Hagenaars, waarvoor zij zich onder de hoede van de meest aan gewezen vakmannen: den Gemeentearchi varis, bijgestaan door een publicatie-com- missie van deskundigen, heeft gesteld. Met tentoonstellingen werd de interesse voor het stadsbeeld in den loop der eeuwaj gewekt, W4L berinuejcea aau die, welk»

Gedigitaliseerde gedrukte materialen Haags Gemeentearchief

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13